Hemsidan " Glutenfria recept " Glutenfri äppelkaka
Glutenfri äppelkaka
Publicerad på
Glutenfri äppelkaka
Recept av Virtasalmen Viljatuote Oy
Portioner
25
stTillagningstid
1
timmeGlutenfri äppelkaka är utsökt att servera på kaffebordet och ger en trevlig omväxling till julens utbud. Du kan använda bullamix eller lätt mjölmix efter din smak.
Ingredienser
3 ägg
2 dl socker (minska mängden socker om äppelmoset är sötat)
150 g smör eller margarin
3 dl mjölk
2 dl äppelmos
2 tsk kanel
2 tsk vaniljsocker
1 tsk kardemumma
4 dl Viljatuote Glutenfri Mjölmix för Bullar eller Ljus Glutenfri Mjölblandning
2 tsk bakpulver
Beredning
- Vispa ägg och socker till en fluffig massa.
- Tillsätt mjölken, det smälta smöret och äppelmoset.
- Blanda de torra ingredienserna och tillsätt dem till degen under försiktig omrörning. Blanda tills det är jämnt.
- Häll degen i en smord ugnsform och grädda i 175 grader varm ugn i ca 1 timme.
- Låt svalna före upprepning.
- Glutenfri äppelkaka är redo att avnjutas!
Ina Elevant | Gluteenitonta


Smaken var bra så långt som vad som var moget. I ugnen i 1,5 timme och fortfarande rå inuti. Var 3 dl mjölk rätt mängd? Degen var ganska vattnig.
Hallå?
Det kan finnas många anledningar till en vattnig smet, till exempel ett mer rinnande äppelmos eller undervispad socker-äggvispad grädde. Vi kommer dock att testa det här receptet igen för att se till att ingredienserna är korrekta!
Den första glutenfria torra kakan i mitt liv och den blev bra. Det här receptet gör det enkelt att göra kakor med olika smaker genom att byta ut kryddorna.
Hej Birgit,
Kul att höra att kaka blev en succé 🙂 Att ändra kryddorna ger en annan twist till tårtan.