En resa genom de olika stadierna i spannmålsproduktionen

Vår historia började på en bovetemjöl i Virtasalmi 1996.
Vi har samlat minnen från händelser och förändringar genom åren på denna sida som en del av vårt 30-årsjubileum.

1996 bokvete från närliggande åkrar till mjöl

Rena och säkra mjöl från första dagen.

I början skickades bovete-prover till Sverige för att säkerställa att de var glutenfria.

Finlands första glutenfria kvarn invigdes i Virtasalmi

Petri Karjalainen och Pertti Häkkinen, jordbrukare från Södra Savo, byggde en kvarn som kan mala 1 500 kilo bovete per dag. Moilanen Bageri var involverat i projektet. Råvarorna kom från entreprenörernas egna åkrar.


Nya entreprenörer presenteras i tidningsartiklar

Människor och media är intresserade av nya saker. Under sina första år fick kvarnen, som specialiserar sig på glutenfria produkter, mycket uppmärksamhet i tidningarna. Klicka på ikonerna nedan för att öppna respektive tidningsartikel.


3 kommentarer

  1. Min mamma fick diagnosen celiaki för 40 år sedan. På den tiden fanns det nästan ingenting glutenfritt att köpa i butikerna! Min dotter föddes 1996, för 30 år sedan. Nu har världen förändrats och glutenfri kost är en del av vår familjs historia! Det finns fortfarande fördomar och dåliga erfarenheter av glutenfria produkter, men man kan alltid bli positivt överraskad! Mina favoriter är 3 kg-förpackningarna och de goda recepten!

  2. Jag har faktiskt använt det och är också nöjd med kvaliteten; jag bakar oftast själv.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade med *.

Den här webbplatsen skyddas av reCAPTCHA och omfattas av Googles sekretesspolicy och användarvillkor.