Hemsidan " Glutenfria recept " Glutenfri Rouheiset frallor

Glutenfri Rouge frallor

Glutenfri Rouge frallor

Recept av Helka Tukiainen
0.0 från 0 röster
Portioner

5

st
Tillagningstid

15

minuter

Degen ger 5 rullar

Ingredienser

Beredning

  • Blanda ner xantangummit i mjölblandningen.
  • Lös upp jästen i ljummet vatten.
  • Tillsätt salt, sirap, olja och mjölblandningen gradvis, vispa först för hand och starta slutligen degen väl, antingen för hand eller med degkroken på en elektrisk mixer, i cirka 3 minuter.
  • Forma frallor till runda eller ovala bullar med hjälp av mjölet på en bakplåt eller i en degkrok och lägg dem på en plåt med bakplåtspapper.
  • Värm frallor över hett vatten eller i rumstemperatur, täckta med ett bakplåtspapper, tills de är varma. 20 minuter.
  • Baka frallor i 225 graders ugn i ca. 15 minuter.

    BLOGG i Helkans kök

2 Kommentarer

  1. Hej, jag undrar om du kan få hjälp genom här eftersom varken telefonsamtal eller något annat har varit framgångsrikt. Jag beställde en mängd olika mjöl från dig och en stor påse med MOROTSMJÖLBLANDNING. Till min stora förtret kan jag inte hitta ett enda recept på en bulle, hur man bakar med det!!?... det är psyllium i det. etc, jag vet inte hur jag ska komponera receptet själv, och jag vill inte att det ska gå till spillo. Slutligen hittade jag på din webbplats att det fanns ett recept på baguettebröd gjort med mjölet på sidan av påsen, upphetsat gick jag för att se det, NEJ DET FANNS INTE !!! Ledsen att jag ens beställde!!! Finns det någon chans att få semlareceptet innan mjölet går ut, helst nu!
    Mvh. Leena Neijonen

    1. Hej Leena!
      Tack för ditt meddelande. Jag ber om ursäkt för att du inte kunde hitta receptet på morotsmjölblandning direkt i våra recept. Vårt lilla paket med morotsmjölblandning har instruktioner för att göra en limpa, men 3 kg-påsen saknar det. Här är länken direkt till receptet: https://www.virtasalmenviljatuote.fi/gluteenittomat-reseptit/gluteeniton-rouheinen-vuokaleipa-3/
      Morotsmjölblandningen kan användas för salta bakverk precis som vår grova mjölblandning, den enda skillnaden mellan de två är att torkade morötter har tillsatts till morotsmjölblandningen. Dessutom är morotsmjölblandningen också lämpligt för söta bakverk som äppelpaj eller morotskaka. För fler recept med morotsmjöl, klicka på denna länk https://www.virtasalmenviljatuote.fi/tuote/gluteeniton-porkkanajauhoseos/ och scrolla ner på sidan.
      Ha en härlig bakstund!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade med *.

Den här webbplatsen skyddas av reCAPTCHA och omfattas av Googles sekretesspolicy och användarvillkor.