Hemsidan " Glutenfri pizza- och gatuköksmix " Glutenfritt focacciabröd
Glutenfritt Focacciabröd
Publicerad på
Glutenfritt Focacciabröd
Recept av Virtasalmen Viljatuote Oy
Det italienska tunnbrödet focaccia har sitt ursprung i regionen Ligurien och har anor som går tillbaka till det antika Rom. Det får sin saftiga smak av olivolja och fingersalt. Du kan också strö över örter, tomater, oliver och andra färgglada grönsaker. Den traditionella focaccian är fyrkantig eller rektangulär. Focaccia äts vanligtvis som tillbehör till förrätter och huvudrätter och när den skärs på mitten blir den en underbar fylld smörgås.
Ingredienser, ca 19x 26 cm ugnsform
4 dl vatten
2 tsk (6-7 g) torrjäst
2 tsk salt
2 tsk socker
2 tsk jungfruolivolja
Beredning
- Tillsätt torrjästen i det ljumma vattnet och blanda väl. Tillsätt socker, salt och olja och blanda. Tillsätt ungefär hälften av mjölet, psylliumfröna börjar arbeta och degen blir tjockare. Tillsätt resten av mjölet och knåda till en smidig deg.
- För över degen till en ugnsform smord med olivolja, ca 19 x 26 cm. Sprid ut till en jämn massa. Täck med plastfolie och bakplåtspapper. Låt jäsa i 1-2 timmar. Tryck försiktigt in små ojämnheter i degen med fingertopparna. Ringla över rikligt med olivolja (ca 0,5 dl) och smaka av med fingersalt. Strö över örter, tomater, oliver eller andra kryddor och dekorationer efter eget val.
Värm ugnen till 225°C och grädda brödet i 25-30 minuter. Låt brödet svalna innan du skär upp det i skivor.
Tips
Om luften i rummet är sval kan du påskynda uppvärmningsprocessen genom att kort värma ugnen till lägsta temperatur.
När den lägsta temperaturen är uppnådd stänger du av ugnen och ställer in brödet i ugnen för att jäsa. Efter jäsningen tar du ut brödet ur ugnen och höjer temperaturen till 225°C, varefter du kan baka brödet.
Enkelt och gott!
Hej Sari,
Trevligt att höra 🙂
Hej Sari,
Roligt att höra att du gillade det 🙂
Hej, kan du använda detta recept för att kyla degen dagen innan du bakar?
Hej Tanja,
Vi har inte testat det över natten som en deg, men jag tror att det fungerar 🙂