Etusivu » Gluteeniton Hapanleipäjauhoseos » Gluteenittomat Yön yli hapanleipäsämpylät 

Gluteenittomat Yön yli hapanleipäsämpylät 

Gluteenittomat Yön yli hapanleipäsämpylät 

Reseptin kirjoittaja Virtasalmen Viljatuote Oy
0.0 keskiarvio 0 arvostelijalta Only logged in users can rate recipes

Helppo ja vaivaton resepti gluteenittomiin hapanleipäsämpylöihin! Taikina sekoitetaan illalla valmiiksi ja annetaan kohota rauhassa jääkaapissa yön yli. Aamulla sämpylät lusikoidaan pellille ja paistetaan rapeakuorisiksi ja sisältä pehmeiksi. Sopii täydellisesti aamuun tuoreeksi aamupalaksi.

Annosta

9-12

annosta

Ainekset

  • 5 dl vettä (+42 asteista)

  • 1 tl kuivahiivaa

  • 1-2 tl suolaa

  • 4,5 dl Hapanleipäjauhoseosta

Valmistus

  • Lisää lämpimään veteen kuivahiiva, suola ja jauhoseos. Taikinaa ei tarvitse vaivata. Psylliumin ansiosta taikina turpoaa paksuhkoksi puuroksi. 
  • Peitä kulho kelmulla ja nosta jääkaappiin 8-12 tunniksi. 
  • Laita aamulla uuni lämpenemään 225 asteeseen ja nosta taikina lämpimään. Nosta lusikalla haluamasi kokoisia nokareita leivinpaperin päälle pellille. Muotoile sämpylöitä hieman tarvittaessa kostutetuin käsin. 
  • Paista n. 25 minuuttia ja nauti jäähtyneenä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla, ja siihen sovelletaan Googlen tietosuojakäytäntöä ja käyttöehtoja.